Методична служба МЦБС

Місія методичної служби – методичне та інформаційне забезпечення діяльності бібліотек МЦБС
Завдання методичної служби:
  • бере участь у визначенні основних напрямків в діяльності бібліотек на поточний рік і на перспективу;
  • аналізує роботу бібліотек і надає консультативно-методичну і практичну допомогу;виявляє, вивчає та впроваджує в практику роботи бібліотек передовий бібліотечний досвід, нові форми і методи бібліотечної роботи;
  • організовує систему безперервної професійної освіти персоналу бібліотек, проводить заходи на розвиток інноваційного мислення;
  • вивчає та впроваджує нові інноваційні бібліотечно-інформаційні технологій в практику роботи бібліотек;
  • готує та видає методико-бібліографічні матеріали з актуальних проблем діяльності бібліотек;
  • розвиває професійні контакти з бібліотеками інших систем і відомств, надає їм консультативну допомогу з різноманітних питань бібліотечної роботи.
Форми методичної роботи:
  • інструктивно-методичні матеріали (інструкції, Положення, листи, Правила роботи і т.д.).
  • методичні семінари, практикуми, майстер-класи, виробничі наради, тренінги і т.п.
  • методичні консультації
Методико-бібліографічний фонд:
  • директивні та регламентуючі документи з бібліотечної справи;
  • документи з теорії, методики та організації бібліотечної роботи, практичні посібники, навчальні посібники з бібліотекознавства та бібліографії;
  • довідники і стандарти;
  • бібліотечна періодика;
  • папки-накопичувачі, що включають плани, звіти, аналізи, бібліотечні видання та інформацію про діяльність публічних бібліотек МЦБС, аналітичні довідки;
  • накопичення актуальних статей з фахових періодичних видань, що мають практичне значення для бібліотечних фахівців;
  • методичні папки-досьє з описом нарад і семінарів;
  • методичні та бібліографічні посібники, підготовлені та видані працівниками відділу.

Від ідеї до плану

/Files/images/2022/400737491_743407877832881_4842985167754192175_n.jpg



8 листопада 2023 року в центральній міській бібліотеці для дорослих імені Бориса Антоненка-Давидовича відбувся семінар за темою «Планування роботи бібліотек на 2024 рік та звітності за 2023 рік», учасниками якого стали бібліотечні працівники міської централізованої бібліотечної системи.

Відкрила семінар виконуюча обов’язки директора МЦБС Лариса ПАСЄВІНА, яка ознайомила присутніх з проєктом Колективного договору між адміністрацією та трудовим колективом МЦБС на 2023-2027 роки, обговорила ряд актуальних питань, націлила на виконання першочергових завдань.

/Files/images/2022/400173039_743408041166198_4069575372182479286_n.jpg



Провідний методист Олена ДУДКА звернула увагу присутніх на нові форми роботи та функції, які взяли на себе бібліотеки враховуючи запити та потреби громади у зв’язку із збройною агресією рф. Ознайомила з новими бібліотечними ідеями та проєктами, що реалізовуються у бібліотеках, серед яких : документування та фіксація подій повномасштабної війни росії проти України, підтримка армії та ВПО, національно-патріотичне виховання користувачів, проєкти з промоції книги та читання.


/Files/images/2022/400169503_743408241166178_5126766755675359935_n.jpg

Завідувач центральною міською бібліотекою для дітей Ольга БОЖКО наголошувала на необхідності всебічного сприяння розвитку дитячого читання, психологічної підтримки юних читачів, окреслила пріоритетні напрямки діяльності на 2024 рік.

Актуальним залишається поповнення бібліотечних фондів. Нині вони потребують особливої уваги щодо приведення їх до потреб суспільства та реакції до викликів сьогодення. Про активність бібліотек з пошуку коштів і додаткових джерел комплектування шляхом залучення видавництв, доброчинців, благодійних фондів розповіла провідний бібліотекар відділу комплектування Тетяна КОНДРАТЕНКО.

Отримані знання допоможуть бібліотекарям, у цей важкий і мінливий час, визначитися з пріоритетами, націлитись на виконання першочергових завдань, реалізувати бібліотечні програми і проєкти.


Бібліотеки в сучасних реаліях

8 червня 2023 року в центральній міській бібліотеці для дітей відбувся професійний діалог «Бібліотеки в сучасних реаліях: нові завдання та можливості», учасниками якого стали фахівці Роменської міської централізованої бібліотечної системи.

/Files/images/2022/351.jpg

З доповіддю щодо актуальних питань бібліотечного обслуговування юних читачів з врахуванням коректив воєнного часу виступила Ольга БОЖКО, завідувач центральної міської бібліотеки для дітей.

Провідний методист Олена ДУДКА акцентувала увагу присутніх на оновлену платформу Дія.Освіта, яка має розширені можливості та особливий акцент робить на освоєнні нових професій людьми, які втратили роботу внаслідок широкомасштабного вторгнення. Книгозбірні МЦБС входять до Мережі хабів цифрової освіти і є ключовими інституціями в напрямі освоєння цифрових навичок громадян, тому активна промоція платформи Дія.Освіта, особливо для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) – одне із важливих завдань, що стоять перед бібліотекарями.

Під час свого виступу Тетяна КОНДРАТЕНКО , провідний бібліотекар відділу комплектування, наголосила на важливості проведення актуалізації бібліотечних фондів відповідно до законодавчих вимог, проведення роботи з популяризації української літератури та мови. Розповіла про досвід роботи з цих питань представників бібліотек Сходу, Заходу, Півдня та Півночі України, який презентували під час онлайн-заходу «Списання і робота з фондом без купюр. Практика та досвіди» організованийЖива сучасна бібліотека - БФ Бібліотечна країна.
Розглядалися питання виконання планів роботи, залученість до обласних та всеукраїнських конкурсів, організація роботи бібліотек під час літніх канікул, вирішення поточних виробничих завдань.

/Files/images/2022/3483.jpg

В продовження навчання бібліотекарі приєдналися до участі в обласному професійному онлайн-семінарі «Дитяча бібліотека як активний учасник формування національної свідомості юних користувачів», організованого КЗ СОР «Сумська обласна бібліотека для дітей» та отримали конструктивні поради фахівців бібліотечних спільнот Сумщини по національно-патріотичному вихованню юних користувачів.
Набуті знання стануть орієнтиром для теперішнього та майбутнього планування роботи бібліотек.


Професійна мобільність бібліотек під час воєнного стану та спроможність до змін

/Files/images/2022/11.jpg У складних умовах війни та невизначеності вкрай важливо підтримувати професійні зв’язки, мати нагоду для зустрічей, обміну ідеями, думками та досвідом. Саме цьому сприяв семінар «Бібліотеки у період воєнного стану: професійна мобільність та спроможність до змін» організований для фахівців міської централізованої бібліотечної системи.

З низкою новоприйнятих законів, які безпосередньо впливатимуть на бібліотеки та її працівників, з наказом МКІП «Про затвердження форм звітності про діяльність публічних та спеціальних бібліотек, а також інструкцій щодо їх заповнення» ознайомила провідний методист Олена Дудка. Звернула увагу на те, як бібліотеки орієнтуються на потреби громад та суспільства, сприяють волонтерському руху та благодійництву, приділяють увагу внутрішньо переміщеним особам. З презентацією семінару можна познайомитися тут.

/Files/images/2022/327233425.jpg Одним із головних професійних пріоритетів книгозбірень стала організація доступу до достовірних джерел інформації. Як протистояти негативному інформаційному впливу, протидіяти маніпулятивним та інформаційним впливам, проводити постійну роботу з підвищення рівня медіаграмотності користувачів розповіла бібліотекар Людмила Кубатко. Урок медіаграмотності «Вивчай - розрізняй» допоміг на практиці закріпити отримані знання.

Варта уваги діяльність бібліотек та ініціатив, спрямованих на дитячу аудиторію. Завідувач центральною міською бібліотекою для дітей Ольга Божко ознайомила учасників з безмежним арсеналом бібліотечних засобів, які допомагають врівноважити емоційний стан дітей, повернути вкрадене війною дитинство.

Актуальною залишається проблема поповнення фондів бібліотек, досягнення відповідності його складу завданням та потребам читачів. Про можливі варіанти актуалізації своїх документних ресурсів говорила провідний бібліотекар Тетяна Кондратенко.

Долаючи серйозні виклики й загрози, бібліотеки навіть у воєнний час залишаються осередками інтелектуальної свободи та громадянської активності, життєво необхідними установами, які потрібні людям. У нових реаліях бібліотекарі показують високий рівень знань, швидке реагування на події, професійну мобільність та спроможність до змін.


Плануємо роботу на 2023 рік

/Files/images/2022/3222.jpg 11 листопада 2022 року в центральній міській бібліотеці для дорослих імені Бориса Антоненка-Давидовича відбувся семінар за темою «Планування 2023: Пропонуй. Плануй. Виконуй.» для фахівців міської централізованої бібліотечної системи.

Провідний методист Олена Дудка у своєму виступі «Планування 2023: пріоритети, особливості роботи, напрямки взаємодії» зосередила увагу на тому, як в умовах воєнного часу переформатуватися бібліотечним закладам, як визначити пріоритети, знайти своє місце в громаді у воєнний час і бути їй корисним.

Завідувач відділом обслуговування Лариса Пасєвіна зробила огляд офлайн та онлайн форм роботи, які допоможуть в реалізації культурно-просвітницької діяльності бібліотек, ознайомила присутніх з пам’ятними датами 2023 року.

Сьогодні важливою стала тема актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією рф проти України. Про роботу з книжковим фондом, сучасні тенденції формування та популяризації фондів говорила провідний бібліотекар відділу комплектування Тетяна Кондратенко.


/Files/images/2022/314362.jpg «Основний орієнтир в роботі з дітьми - підтримка своїх маленьких читайликів , щоб допомогти здолати темні часи, посіяти в їх серцях впевненість та віру в краще майбутнє» - наголосила завідувач центральної міської бібліотеки для дітей Ольга Божко.

Бібліотеки мають стати одним єдиним культурним щитом і намагатися бути корисними на всіх напрямках, показуючи громаді, що бібліотека є центром життя, підтримки та єднання.





Участь в онлайн-семінарі

/Files/images/2022/283.jpg Фахівці міської централізованої бібліотечної системи долучились до участі в онлайн-семінарі «Бібліотека як складова соціально-культурного середовища територіальних громад» організованого науково-методичним відділом КЗ СОР «Сумська обласна наукова бібліотека» на платформі Zoom з метою підвищення професійної компетенції бібліотечних працівників області та обміну досвідом.

Відкрила семінар начальник управління культури Сумської обласної державної адміністрації Олена МЕЛЬНИК, яка підкреслила, що навіть в умовах воєнного стану бібліотеки залишаються осередками громадянської активності, які забезпечують розв’язання інформаційних та гуманітарних потреб у громаді.

Під час зустрічі учасники отримали консультацію по врегулюванню правових відносин в трудовому колективі під час воєнного стану, обговорили ситуацію з організації роботи бібліотек області в умовах війни, першочергові кроки та механізм вилучення з фондів пропагандистської російської літератури .

Про діяльність бібліотек Роменської міської ЦБС, які і надалі залишаються центрами по наданню культурних послуг не тільки мешканцям громади, а і внутрішньо переміщеним особам, розповіла директорка Ніна РОСЛОВА.

Повідомленнями з досвіду роботи про вклад бібліотечних працівників територіальних громад області в перемогу ділись керівники Тростянецької, Глухівської, Охтирської, Грунської, Тростянецької, Конотопської публічних бібліотек.


Діяльність бібліотек в умовах війни

Сьогодні Збройні Сили України, весь український народ ведуть жорстоку боротьбу з російськими загарбниками і в цей непростий для нас час важливо усвідомити роль бібліотек в цій боротьбі, які навіть в умовах воєнного стану повинні залишатися осередками громадянської активності та провідниками національних ідей.

/Files/images/2022/1.jpg Як здійснюється робота бібліотечних закладів у воєнний час – головна тема семінару «Діяльність бібліотек в умовах війни – 2022», що відбувся в центральній міській бібліотеці для дорослих імені Бориса Антоненка-Давидовича для фахівців міської централізованої бібліотечної системи.

«Бібліотекарі і надалі повинні забезпечувати розв’язання інформаційних та навчальних потреб у громаді, надавати підтримку внутрішньо переміщеним особам, обслуговувати читачів книгою, адже під час війни так важливо нести українське слово, українську ідею, підтримувати свою громаду», - зауважила у своєму виступі директор Ніна Рослова. Вона також ознайомила присутніх з головними тезами інтерв’ю начальника Відділу культури Тетяни Баляби «Культура в умовах війни» надрукованому з газеті «Тандем- прес».

/Files/images/2022/281771.jpg Волонтерство, допомога армії, опіка над переселенцями, психологічна підтримка, активна інформаційна робота по розвінчанню брехні російської влади, обслуговування соціально-вразливих верств населення – це першочергові завдання, які стоять перед бібліотекарями в умовах повномасштабної війни з Росією. Про діяльність бібліотек України, практики наших колег в умовах війни розповіла провідний методист Олена Дудка.

Завідувачка відділом обслуговуванні Лариса Пасєвіна навчала учасників семінару, як захищати свій інформаційний простір: аналізувати ризики для онлайн-безпеки, створювати надійні паролі, налаштовувати двофакторну авторизацію, обирати безпечні месенджери для комунікації, тощо.

З метою забезпечення національної безпеки в інформаційній сфері та обмеження ворожого контенту, до якого належить і книжкова продукція, видана в російських видавництвах, Міністерством культури та інформаційної політики були розроблені «Методичні рекомендації з питань актуалізації бібліотечних фондів в умовах збройної агресії Російської Федерації». Про першочергові кроки по вилученню з фондів російської літератури які потрібно зробити розповіла провідний бібліотекар відділу комплектування Тетяна Кондратенко.

Учасники семінару дійшли висновку , що всі разом ми повинні зробити усе можливе задля того, щоб кожний читач любив українську книгу, любив рідну мову та любив Україну.


Виробничі навчання "Бібліотеки 2022: плануємо, вирішуємо, визначаємось"

02 листопада 2021 року в центральній міській бібліотеці для дорослих імені Бориса Антоненка-Давидовича відбулися виробничі навчання «Бібліотеки 2022: плануємо, вирішуємо, визначаємось» для бібліотечних працівників міської централізованої бібліотечної системи ( з дотриманням карантинних умов згідно постанови КМУ №1236).

/Files/images/2021/251348770_1286151881851140_6005305834832581957_n.jpg

Директор МЦБС Ніна Рослова акцентувала увагу на виклики, що стоять перед бібліотеками та необхідності трансформації їх у сучасні публічні простори, які зможуть задовольняти не тільки потреби в літературі, а й у наданні цифрових інформаційних послуг.

/Files/images/2021/251809101_461741048609009_7468909118565964552_n.jpg



Провідний методист Олена Дудка в своїй консультації «Визначаємось з пріоритетами діяльності бібліотек на 2022 рік» зосередила увагу на основних напрямках планування бібліотечної діяльності, ефективності бібліотечних послуг, які сприятимуть якісним змінам у бібліотеках, активному включенню в їх розбудову громади. Окреслила коло завдань по удосконаленню та розвитку національно-патріотичного виховання, формуванню ґендерної культури, медійної та цифрової грамотності населення.

/Files/images/2021/251265538_1240755393014590_9029037887605692044_n.jpg
Про постійну роботу над оновленням бібліотечно-інформаційного ресурсу, активізацію використання бібліотечного фонду говорила провідний бібліотекар відділу комплектування Тетяна Кондратенко.

Бібліотечний фахівець відповідатиме потребам часу отримуючи сучасні знання, постійно підвищуючи професійний рівень, освоюючи нові корисні уміння і навички. Допоможе у цьому актуальна добірка онлайн-ресурсів «Інформаційні ресурси для освіти та професійного розвитку бібліотечних працівників», підготовлена фахівцями Сумської обласної наукової бібліотеки, з якою ознайомилися учасники навчань.


Професійний meet up "Законодавчі новації в професійній сфері"

В центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича 22 вересня 2021 року відбувся профеcійний meetup «Законодавчі новації бібліотечної сфери», учасниками якого стали фахівці міської централізованої бібліотечної системи.

/Files/images/2021/IMG20210922090401.jpg Ніна Рослова, директорка МЦБС, відзначила, що бібліотеки багато працюють в напрямку удосконалення своїх можливостей у відповідності до вимог часу та наголосила на важливості пошуку та подальшого розвитку нових форм роботи, участі в проєктній діяльності.

/Files/images/2021/IMG20210922085942.jpg Провідний методист Олена Дудка акцентувала увагу бібліотечних працівників на останніх нових законодавчих документах, які регламентують діяльність бібліотечної сфери : прийнятий за основу проєкт Закону "Про внесення змін до Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу", затвердження нового Порядку формування базової мережі закладів культури, Законі «Про внесення змін до Закону України «Про культуру», Державній програмі національно-патріотичного виховання до 2025 року, тощо.

Від 16 липня 2021 року розпочався новий етап втілення норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Певні норми цього Закону мають безпосередній стосунок до роботи публічних бібліотек, а отже працівники повинні ці норми виконувати. Особливо, зважаючи на те, що між Українською бібліотечною асоціацією та Національною комісією зі стандартів державної мови підписаний Меморандум про співпрацю спрямований на те, щоб бібліотеки були центрами розвитку української мови і на загальнодержавному рівні, і в громадах.

Тому особливу увагу учасників навчань звернули на важливі моменти, які треба враховувати, при проведенні публічних заходів, створюючи рекламний продукт бібліотеки чи пишучи новини. Адже тут не обійтися без певних знань та навичок, особливо з огляду на новації Українського правопису з окремими фрагментами якого присутні ознайомилися з презентації «Український правопис: правила, які варто запам’ятати».


Популяризація читання у громаді: навчання бібліотекарів.

Роль книги в житті людини важко переоцінити, і саме бібліотекарі найбільше переймаються тим, яке місце книги та читання в структурі інтересів сучасного громадянина. Це питання стало темою семінару «Промоція читання та залучення читачів: підходи і можливості», який відбувся в центральній міській бібліотеці для дорослих імені Бориса Антоненка-Давидовича.

В ході семінару, учасниками якого стали бібліотечні фахівці міської централізованої бібліотечної системи, обговорювали кращі практики залучення до читання, світові тенденції розвитку, інноваційні підходи популяризації читання.

Ніна Рослова – директорка міської централізованої бібліотечної системи, зазначила: «Діяльність щодо просування читання необхідно розглядати як пріоритетний напрям у бібліотечній діяльності, кардинально змінювати підходи до промоції читання шляхом участі в різноманітних проєктних та грантових програмах».

/Files/images/2021/с1.jpg Провідний методист Олена Дудка ознайомила учасників семінару з проєктом Стратегії розвитку читання на 2021–2025 роки «Читання як життєва стратегія» ініційовану Міністерством культури та інформаційної політики України.

Світ швидко змінюється, стає більш віртуальним та мультимедійним, тому техніки промоції читання мають удосконалюватися. Про нові форми та методи роботи з читачами в епоху цифрової культури, виховання активного читача, якісну роботу з фондом розповіла заступник директора по роботі з дітьми Ольга Божко.

/Files/images/2021/с2.jpg Один із дієвих методів промоції читання – зустрічі з письменниками. Як говорить відома українська письменниця Ірена Карпа: «Люди часто починають читати, коли вони бачать автора чи авторку наживо». Тому для учасників семінару та гостей бібліотеки була організована зустріч з українською письменницею, лауреаткою літературних премій, громадською діячкою з Мукачевого Валентиною Попелюшкою, яка презентувала свою нову книгу «Украдені».

Семінар сприяв обміну досвідом між бібліотекарями, поглибив їх знання, був корисним з точки зору набуття та подальшого використання отриманої інформації у роботі з читачами.


Виробнича нарада з обговорення першочергових завдань бібліотек

Складна епідеміологічна ситуація, що склалася у нашому місті через пандемію коронавірусу, не дала можливості спеціалістам міської централізованої бібліотечної системи своєчасно провести семінар по плануванню роботи бібліотек на 2021 рік. Але кожна бібліотека отримала консультацію з планування в електронному вигляді (дякуємо фахівцям Сумської обласної наукової бібліотеки) і вже підготувала варіант плану роботи на рік прийдешній.

/Files/images/2020/130822806_1251675028536985_2739181050244334011_o.jpg Поглянути на них більш прискіпливо з метою оцінки ефективності впливу роботи бібліотеки на користувачів та громаду, проаналізувати, як бібліотеки вивчили запити користувачів та визначили першочергові завдання, які потрібно реалізувати в щоденній діяльності – мета виробничої наради проведеної 9 грудня 2020 року на базі центральної міської бібліотеки імені Бориса Антоненка-Давидовича.
На ній обговорювались такі питання: як заплановані заходи позначаться на іміджі бібліотеки та чи матимуть позитивний резонанс серед громади, чи сприятимуть залученню до бібліотеки нових користувачів; як реорганізувати простір бібліотек для створення комфортних умов для користувачів ознайомившись з посібником «Чотири простори бібліотеки: модель діяльності»; на яких платформах можна отримати професійні поради та переглянути освітні курси для персонального розвитку? Обговорювалась співпраця бібліотек з Фундацією Дарини Жолдак в рамках проєкту «Трансформація бібліотечних просторів».

Ці питання та відповіді на них допоможуть внести корективи в щорічні плани бібліотек. Тож маємо надію, що карантинні обмеження не триватимуть вічно, і всі ми повернемось до нормального життя, де будуть зустрічі з читачами і життя в бібліотеках знову завирує.


Роль публічної бібліотеки в сучасних умовах

8 вересня 2020 року на базі центральної міської бібліотеки для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича відбувся семінар «Публічна бібліотека: нова реальність, нова роль» для фахівців міської централізованої бібліотечної системи.

/Files/images/2020/IMG_20200908_090702.jpg

Відкрила семінар директор МЦБС Рослова Ніна Миколаївна, яка окреслила нові виклики та можливості, що постають перед бібліотечною спільнотою в період децентралізації. Резерви та перспективи щодо поліпшення іміджу бібліотек в процесі трансформації – основний меседж її виступу.




/Files/images/2020/IMG_20200908_093141.jpg

Пандемія коронавірусу COVID-19 створила для бібліотек незвичну ситуацію , що вимагає від працівників пошуку нових методів роботи, побудови власної стратегії на випадок форс-мажорних обставин у майбутньому. Як бібліотекам під час карантинних обмежень продовжувати реалізацію своєї місії, знайти можливості для активної діяльності та поєднання безпечних умов для своїх користувачів, - розповіла провідний методист Олена Дудка.

/Files/images/2020/IMG_20200908_101303.jpg З основними завданнями та перевагами «Реформи фінансування системи забезпечення населення культурними послугами», що визначає керівні принципи, шляхи, завдання і строки формування та реалізації державної політики, спрямованої на створення нового та ефективного механізму фінансування сфери культури, - ознайомила провідний бібліограф Валентина Салогуб.

Під час креатив-лабораторії «Бібліотека у світі інновацій – ділимось досвідом» бібліотекарі активно обговорювали те, які корективи через пандемію були внесені в соціокультурну діяльність бібліотек, як впроваджували нові онлайн-послуги , налагоджували комунікацію з користувачами, заявляли про себе в соціальних мережах.

/Files/images/2020/IMG_20200908_105912.jpg Фотограф-аматор, інженер- програміст центральної міської бібліотеки для дорослих Євген Соломка, ознайомив присутніх з роботами своєї першої персональної фото виставки «Наш старий – новий Ромен», яка експонується в читальному залі бібліотеки.

Наостанок учасникам семінару побажали не боятися змін, втілювати інноваційні ідеї в життя, бути креативними та ініціативними.



Бібліотечні заклади і туризм

13 березня 2019 року фахівці міської централізованої бібліотечної системи взяли участь у семінарі «Бібліотека – осередок туристичного краєзнавства» який відбувся в центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича. Мета семінару – впровадження бібліотечного туризму, як інноваційного напрямку в роботі бібліотечних працівників з громадою.

Відкрила семінар директор МЦБС Рослова Ніна Миколаївна, зупинившись на питанні «Публічна бібліотека: сучасні виклики та орієнтири розвитку» .

/Files/images/zahodi_6/53778702_775882682782891_6857909908000473088_o.jpg Гість заходу, організатор туристичних маршрутів Шкуліпа М.М., презентував власну програму автобусних турів Україною та Сумщиною, звернув увагу на родзинки кожного маршруту.
Провідний методист Олена Дудка вказала на основні напрямки діяльності бібліотек з популяризації краєзнавчого туризму та ознайомила присутніх з досвідом роботи бібліотек України.
Консультацію « Інформаційно-рекламна діяльність бібліотеки щодо промоції туристичного потенціалу краю» надала провідний бібліограф Валентина Салогуб. Бібліотекарям продемонстровано відео ролики «Сумщина туристична» та «Роменщина – земля давньої історії та яскравої культури». Як популяризувати краєзнавчий туризм, використовуючи сучасні методи роботи, проводити інтерактивні заходи – екскурс-мандрівки, краєзнавчі квести, віртуальні подорожі розповіла заступник директора по роботі з дітьми Божко Ольга Василівна.

/Files/images/zahodi_6/53656025_775884679449358_1619961780291764224_o.jpg Об’єктом бібліотечного туризму стала сама книгозбірня під час проведення екскурсії для учнів села Миколаївка, яких ознайомили з відділами обслуговування книгозбірні, провели огляд-рекламу «Центр європейської інформації в бібліотеці», та виконали вправи онлайн-тесту «Столиці країн Європи».
Учасники семінару вивчали, ділилися знаннями, інформацією, досвідом з популяризації туристичного краєзнавства. Набуті на семінарі знання стануть основою для запровадження нових послуг для місцевої громади, гостей та туристів.


Планування діяльності бібліотек системи на 2019 рік

/Files/images/zahodi_6/IMG_20181023_090026.jpg 23 жовтня на базі центральної міської бібліотеки для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича відбувся семінар для бібліотечних працівників міської централізованої бібліотечної системи за темою «Планування роботи бібліотек на 2019 рік: пріоритети діяльності в роботі з громадою».

Відкрила семінар директор МЦБС Ніна Рослова, яка в своєму виступі розкрила основні вимоги та напрямки діяльності, звернула увагу на удосконалення вже існуючих та запровадження інноваційних послуг бібліотек, які покликані зробити бібліотеку «третім місцем» поза домом і поза роботою, де зустрічаються люди і втілюються ідеї.

В Україні реалізовується правопросвітницький проект "Я маю право!" метою якого є формування нової правової свідомості шляхом інформування громадян про їхні права та механізми їх захисту. Про реалізацію проекту та безоплатну правову допомогу на Роменщині розповів головний спеціаліст Роменського бюро правової допомоги Максим Волошин.
У своєму виступі провідний методист МЦБС Олена Дудка зауважила на те, що плануючи діяльність, кожна бібліотека повинна чітко відчувати та реагувати в своїй роботі на нові потреби суспільства, позиціонувати себе, як громадський центр, формувати образ відкритого закладу культури, що надає не лише інформаційні послуги, але й сприяє інтелектуальному, творчому розвитку особистості, організації змістовного дозвілля.
Консультацію про використання краєзнавчих ресурсів та їх популяризації серед мешканців громад надала провідний бібліограф МЦБС Валентина Салогуб, акцентувавши увагу на співпраці бібліотек і музею, місцевими краєзнавцями, звернула увагу на джерела в мережі Інтернет, які містять корисну інформацію.
З основними напрямками роботи з дітьми в 2019 році ознайомила присутніх заступник директора по роботі з дітьми Ольга Божко.
Консультацію «Робота з фондом: комплектування, збереження, списання» надала провідний бібліотекар Тетяна Кондратенко.
Підсумовуючи роботу семінару колектив міської централізованої бібліотечної системи націлений на невтому і творчу працю, активну участь у житті своїх громад.


Бібліотека і сучасність: пошук формули успіху

/Files/images/zahodi_6/Семінар.png
Пріоритети діяльності у взаємодії бібліотек із суспільством обговорювалися на семінарі працівників міської централізованої бібліотечної системи ««Ресурси і послуги сучасної бібліотеки у відповідь до потреб громади», який відбувся 27 лютого 2018 року в центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича.


/Files/images/zahodi_6/IMG_20180227_090658_HDR.jpg
Відкривала семінар директор МЦБС Рослова Ніна Миколаївна, яка закликала колег до активізації бібліотек щодо пошуку грантів, які відкривають нові можливості у роботі книгозбірень, сприяють налагодженню співпраці з громадами.

Як стати цікавою громаді, будувати партнерські стосунки з різними державними установами, громадськими об’єднаннями, творчими спілками, робити акцент на надання послуг, необхідних партнерам розповіла провідний методист Дудка Олена.

Консультацію з використання веб-технологій, блогів, та соціальних мереж, які дозволяють надавати сучасні послуги користувачам, виконувати різноманітні інформаційні запити надала бібліотекар Кубатко Людмила.

Провідний бібліограф Салогуб Валентина поділилась професійними секретами з питань бібліотечного краєзнавства.

Про досягнення у роботі з популяризації знань про ЄС, інформування молоді з питань навчання у Європі, участі в стажувальних програмах та проектах розповіла бібліотекар Кубатко Світлана.

Учасники семінару ділились досягненнями в сфері співпраці бібліотек з місцевими громадами, пропонували власні ідеї на користь громаді.


Плануємо роботу міської централізованої бібліотечної системи на 2018 рік

1 листопада 2017 року в центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича відбувся семінар «Планування роботи бібліотекна 2018 рік: основні напрямки і завдання» для працівників міської централізованої бібліотечної системи.

/Files/images/zahodi_6/P71101-091147.jpg «Річний план роботи – це своєрідна «візитка» бібліотеки, яка відображає її місію, основні функції та напрямки. Вміло складений річний план роботи – запорука вашої успішної діяльності протягом цілого року», - зауважила в своєму вступному слові директор МЦБС Ніна Рослова.

В ході семінару обговорювалися пріоритетні напрямки діяльності бібліотек на 2018 рік: впровадження інформаційних технологій і сучасних форм бібліосервісу в бібліотечну практику, сприяння національно-патріотичному вихованню населення, популяризація краєзнавства, інформування громади про події з історії і сьогодення краю з метою максимально повного і оперативного задоволення інформаційних, професійних, освітніх та культурно-творчих інтересів різних категорій користувачів.

Під час розробки стратегії свого розвитку працівники бібліотеки прагнуть, щоб заклад, якщо не став би зразком культурного та інформаційного центру в регіоні, то хоча б максимально наблизився до цього, став невід’ємною частиною громади, з безкоштовним та вільним доступом до інформації, знань та культурних надбань.


УДК: готуємося до виконання

29 березня 2017 року - після офіційного опублікування набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 177 "Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації".

Зважаючи на велику кількість виникаючих запитань про пересистематизацію фондів і каталогів, розміщення фондів у вільному доступі тощо, для напрацювання узгодженої політики щодо впровадження УДК в бібліотеці, а також враховуючи те, що найкращим засобом поширення актуальної та необхідної інформації для бібліотекарів є заняття з підвищення кваліфікації, 27 червня 2017 року в Роменській міській центральній бібліотеці для дорослих імені Бориса Антоненко-Давидовича відбулась година професійного спілкування «Універсальна десяткова класифікація: методика індексування» для бібліотечних працівників міста.

/Files/images/zahodi_6/19787142_451414918563004_2718586698955313542_o.jpg Під час спілкування було обговорено багато важливих тем, що стосуються класифікаційної системи, визначено напрями подальшої спільної діяльності бібліотечних працівників, прийнято рішення щодо нагальних проблем, які виникають у процесі індексування документів за УДК.
Провідний бібліотекар відділу комплектування та обробки літератури Кондратенко Тетяна надала лаконічну, але змістовну первинну інформацію про УДК, низку необхідних посилань, а також запропонувала покроковий план дій щодо впровадження нової класифікації як у процесах опрацювання бібліотечних фондів, так і у розстановці фонду та в облікових процесах і відповідній документації, розповіла про термінологію УДК, акцентувала увагу на видання УДК українською мовою, методику складання індексів, посилання на скорочені таблиці УДК і багато іншого. Присутнім було презентовано «Таблиці зіставлення індексів ББК і УДК». Відбулося жваве обговорення питань застосування УДК для систематизації документів та організації фондів, методики переведення існуючих фондів з системи ББК на УДК.


Публічні бібліотеки та їхня роль у забезпеченні інформаційних потреб громади

/Files/images/zahodi_5/IMG_20170228_091616_HDR.jpg

В читальному залі центральної міської бібліотеки для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича 28 лютого 2017 року відбувся семінар працівників міської централізованої бібліотечної системи «Сучасний інформаційний потенціал бібліотеки: реалії, проблеми, корпоративна взаємодія».

Відкрила семінар директор МЦБС Ніна Рослова, яка акцентувала увагу на тому, що одна із найважливіших соціальних функцій бібліотек в наш час полягає у задоволенні інформаційних потреб користувачів, надання оперативного доступу до інформаційних ресурсів, активному впровадженні бібліотечно-інформаційних послуг.

/Files/images/zahodi_5/IMG_20170228_091842.jpg Консультацію «Публічні бібліотеки та їхня роль у забезпеченні інформаційних потреб населення» надала провідний методист Олена Дудка, яка у своєму виступі відстежила процес розвитку бібліотек для перетворення їх на інформаційні центри громади, окреслила конкретні кроки бібліотечних працівників на шляху до досягнення мети, адже саме від бібліотечного працівника залежить, як мешканці громади будуть поінформовані про ті події, які відбуваються у нашому суспільстві. Бібліотекарі ознайомилися з методичними порадами «Сучасний інформаційний потенціал бібліотеки».

Провідний бібліограф Валетина Салогуб наголосили на тому, що головна мета сучасних книгозбірень – це забезпечення інформаційних потреб як реальних, так і потенційних користувачів, використовуючи при цьому різні види і форми інформаційного обслуговування, відмітила важливу роль довідково-бібліографічного апарату у цьому процесі.

Корисною була консультація бібліотекаря Людмили Кубатко щодо використання новітніх інформаційних технологій у забезпеченні інформаційних потреб громади, рекомендації по веденню веб-сайтів бібліотек та спілкуванню в соціальних мережах.

Працівники бібліотек міста також брали активну участь у проведенні семінару, представляючи свій досвід роботи щодо надання інформаційний послуг користувачам та об’єднання громади навколо бібліотеки.

Цікавим та корисним стало відео-знайомство з роботою міської бібліотеки м. Ольборг (Данія), що має великий інформаційний потенціал і є однією з кращих сучасних бібліотек Європи.


Забезпечення професійного розвитку персоналу бібліотек та підвищення кваліфікації

Одним із пріоритетів у методичній роботі є сприяння підвищенню кваліфікації бібліотекарів. Знання, отримані бібліотечними працівниками на методичних заходах, сприяють вдосконаленню роботи з користувачами і поліпшенню якості послуг, що надаються, впровадженню сучасних інформаційних технологій у бібліотечні процеси, підвищенню суспільного статусу бібліотек у громаді.

16 березня 2016 року провідний бібліограф центральної міської для дорослих прийняла участь в онлайн-навчанні для бібліографів ЦБС та районних бібліотек «Інформаційне забезпечення потреб користувачів традиційними та інноваційними методами» яке проводила Сумська ОУНБ.

/Files/images/zahodi_5/Без імені 66.png

В рамках програми “Медіаграмотність - у бібліотеки Сумщини», що реалізовується громадською організацією «Бюро аналізу політики» за фінансової підтримки Американської неурядової організації «Internews Network» в центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича відбувся тренінг з теми «Медіаграмотність», який провела тренер Олена Пікуліцька. Працівники міської централізованої бібліотечної системи отримали багато цікавої інформації та практичних навиків у розпізнанні різноманітних маніпулятивних технологій які використовуються у засобах масової інформації.

/Files/images/zahodi_5/Без імені 2.png

20 квітня 2016 року в центральній міській бібліотеці для дорослих відбувся семінар «Бібліотека в сучасному форматі: професійні ідеї, сучасні проекти».

В ході семінару були розглянуті питання щодо створення комфортних умов та впровадження інноваційних форм роботи з користувачами. Перед бібліотекарями поставлені конкретні завдання подальшого розвитку бібліотек та залучення до книги та читання юнацтва. Директор міської централізованої бібліотечної системи Ніна Рослова ознайомила працівників бібліотек із Стратегією розвитку бібліотечної справи в України до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля сталого розвитку України».

/Files/images/zahodi_5/Без імені 3.png

Бібліотекар відділу обслуговування центральної міської бібліотеки для дорослих Кубатко Світлана – пройшла навчання для координаторів пунктів європейської інформації в бібліотеках «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації» на базі Головного тренінгового центру УБА міста Київ. Де ознайомилась з українським та закордонним досвідом роботи центрів європейської інформації.

Працівники бібліотек міста, які обслуговують користувачів дітей прийняли участь в обласному онлайн - навчанні «Бібліотека і дозвілля дітей» організованого Сумською ОДБ . Фахівці з області висвітлювали питання «Організація простору сучасної бібліотеки – один із чинників її привабливості для дітей», «Бібліотека як майданчик для спілкування», «Основні форми і методи організації вільного часу користувачів-дітей», «Збирай добро по намистині: організація дозвілля дітей, що постраждали від АТО».

На засіданні круглого столу «Робота публічних бібліотек міста по інформуванню населення з питань європейської інтеграції», проведеного для працівників МЦБС мова йшла про те, як сформувати інформаційні ресурси, організувати обслуговування користувачів, визначити види послуг по інформуванню мешканців місцевих громад з питань європейської інтеграції.

Акцентувати увагу бібліотечних працівників на питаннях національно-патріотичного виховання молоді – мета засідання за круглим столом «Внесок бібліотек в героїко-патріотичне виховання громадян».

19-20 жовтня 2016 року директор МЦБС взяла участь у семінарі директорів ЦБС та районних бібліотек на тему «Бібліотеки області на допомогу реалізації Державної цільової програми національно - патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки» на базі Сумської ОУНБ та Тростянецької районної бібліотеки.

/Files/images/zahodi_5/Без імені 4.png
25 жовтня 2016 року в центральній міській бібліотеці для дорослих проведено тренінг для фахівців міської централізованої бібліотечної системи «Бібліотека як складова електронного діалогу громади і влади».

Основна мета тренінгу – розповсюдити інформацію про існуючі електронні послуги національного та регіонального рівнів та навчити бібліотекарів користуванню ними.
Провідний методист Олена Дудка ознайомила бібліотекарів з поняттям та інструментами електронного урядування, базовими принципами впровадження в Україні.
Бібліотекар Людмила Кубатко надала кваліфіковану консультацію, як користуватися спеціалізованими ресурсами та отримувати різноманітні електронні послуги, ознайомила учасників з існуючими адміністративними й неадміністративними електронними послугами, розглянула наявність даних послуг на національному та регіональному рівнях. Окрім адміністративних, розглядалися такі електронні послуги, як можливість дистанційного навчання, здійснення платежів за допомогою Інтернет чи мобільного банкінгу, розрахунок субсидії чи майбутньої пенсії, пошук роботи чи розміщення вакансії на веб-сайтах із працевлаштування та інші.
Завдяки таким тренінгам бібліотекарі зможуть надавати кваліфіковані консультації користувачам своїх бібліотек та членам громади щодо ефективного спілкування з урядовими структурами, участі у прийнятті рішень місцевої влади та отримання необхідних послуг у новому форматі.

Завідуюча філіалом №1 центральної міської бібліотеки для дітей взяла участь у семінарі-практикумі «Дитяча бібліотека – орієнтир в інформаційному полі сучасного користувача» на базі Сумської обласної бібліотеки для дітей.

02 листопада 2016 року відбувся семінар бібліотечних працівників міської централізованої бібліотечної системи «Планування роботи бібліотек на 2017 рік: інформуємо, радимо, пропонуємо» на якому провідними спеціалістами надані консультації з основних питань планування роботи бібліотек на 2017 рік враховуючи потреби та інтереси своєї громади.

Центральна міська бібліотека для дорослих взяла участь у соціологічному дослідженні «Незадоволений читацький попит на вітчизняну книжкову продукцію у публічних бібліотеках України» . Анкети та аналітичний матеріал по узагальненню дослідження надіслано до науково-методичного відділу Сумської ОУНБ.

Регулярно здійснюються виїзди, з метою надання консультативної та методичної допомоги з різних питань бібліотечної діяльності та виявлення і поширення серед бібліотек-філій новацій. Провідними спеціалістами бібліотеки здійснено 10 виїздів, під час яких вони намагалися допомогти бібліотекарям перетворити роботу по обслуговуванню населення на різноманітну, творчу, допомогти індивідуальними порадами, оперативною інформацією, в т. ч. про інновації.

На розгляд Ради при директорові винесені такі питання :

- про результати діяльності за 2015 рік та визначення ключових позицій розвитку МЦБС на 2016 рік;
- Інтернет – центри в бібліотеках: нові ідеї, нова якість обслуговування;
- інноваційна творчість бібліотекарів в контексті соціокультурної діяльності;
- інтерактивні форми роботи з користувачами-дітьми;

Не залишається поза увагою і консультаційна допомога, яка надається з різних аспектів бібліотечної роботи. Найчастіше консультувались з таких питань : «Послуги е-урядування в бібліотеках», «Зміст та форми роботи з питань національно-патріотичного виховання», «Реклама бібліотечних послуг» та інше. Надається методична допомога в складанні річних планів роботи та статистичній звітності.


Бібліотека у пошуках нових ідей та рішень

Одним з основних напрямків роботи бібліотеки є робота з підвищення фахового рівня бібліотечного персоналу. Набуті на заняттях з підвищення кваліфікації знання дають змогу співробітникам бібліотек орієнтуватися в соціальних та виробничих умовах, закріплювати, розширювати та поглиблювати свій професійний кругозір.

/Files/images/zahodi_2/IMG_20160420_090334.jpg

20 квітня 2016 року в центральній міській бібліотеці для дорослих відбувся семінар «Бібліотека в сучасному форматі: професійні ідеї, сучасні проекти». В ході семінару були розглянуті питання щодо створення комфортних умов та впровадження інноваційних форм роботи з користувачами. Перед бібліотекарями поставлені конкретні завдання подальшого розвитку бібліотек та залучення до книги та читання юнацтва. Головна мета яких – перетворити бібліотеки з непопулярних інституцій на дружній та комфортний простір, де читачі почуватимуться зручно та невимушено.

/Files/images/zahodi_2/IMG_20160420_090647.jpg




Директор міської централізованої бібліотечної системи Ніна Рослова ознайомила працівників бібліотек із Стратегією розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля сталого розвитку України» та зауважила: « Бібліотекам потрібні нові ідеї, нові проекти.Зміни, які відбуваються навкруги, потребують нових рішень, нових підходів, нового стилю та діалогу».

/Files/images/zahodi_2/IMG_20160420_110215.jpg




Захід пройшов в теплій та дружній обстановці. Обмін досвідом виявився дуже корисним, адже справити враження на сучасного читача, зробити бібліотеку яскравою, показати нестандартний зміст і форму, внести ауру новизни – завдання не із легких. Від якості роботи бібліотеки залежить якість поколінь – як сучасного, так і прийдешнього.










Семінар «Планування роботи бібліотек на 2016 рік. Сучасні функції та завдання бібліотеки інформаційного суспільства»

24 листопада 2015 року в центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича відбувся семінар «Планування роботи бібліотек на 2016 рік. Сучасні функції і завдання бібліотеки інформаційного суспільства» для працівників міської централізованої бібліотечної системи.

/Files/images/zahodi/IMG_1287.JPG


На ньому говорилося про пріоритети розвитку бібліотечної справи на найближчі роки, які детально обґрунтовані у матеріалах стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України». Бібліотекарі дізналися про спеціальний проект «Культурний ліфт» який в наступному році запроваджує Міністерство культури , а також про Угоду підписану між Урядом України та Європейською комісією про участь України у програмі ЄС «Креативна Європа».

Як зауважила директор міської централізованої системи Ніна Рослова : «До планування роботи необхідно підійти ретельно і продумано, зваживши на умови сучасної діяльності бібліотеки та свої можливості. Планові заходи повинні працювати на майбутнє, формувати своєрідний, оригінальний та сучасний імідж бібліотеки».

Планування, як і звітність, є складовими менеджменту бібліотеки, завдяки яким бібліотекар може комплексно осмислити діяльність книгозбірні, визначити позитивні та негативні тенденції в її роботі, послідовно вирішуючи складні завдання, що стоять перед бібліотекою, зокрема: формування інформаційного ресурсу, удосконалення бібліотечно-бібліографічного обслуговування та надання бібліотечних послуг з використанням новітніх технологій.

Під час семінару провідними бібліотечними працівниками надані консультації та методичні поради з таких питань : «Героїко-патріотичне виховання як фактор консолідації українського суспільства», «Система довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування користувачів як складова іміджу бібліотеки», «Сучасні аспекти культурно-просвітницької роботи з молоддю та дітьми», «Інтернет-центри в бібліотеках: нові можливості, нові ідеї, нова якість обслуговування».

Зміни, оновлення, прогрес у бібліотечній справі передбачають подальше вдосконалення форм і методів діяльності. Бібліотекам необхідно бути креативними, наполегливо рухатися вперед, зміцнювати позиції зберігаючи традиційні функції та водночас надаючи актуальні послуги, бути невід’ємною частиною місцевих громад.




Зв'язки зі ЗМІ: як робити це сучасним бібліотекам

/Files/images/foto/20150224_102821_вул. Коржівська.jpg

24 лютого в центральній міській бібліотеці для дорослих відбувся семінар – тренінг «Складові успіху: PR – діяльність публічних бібліотек» активну участь в якому прийняли бібліотекарі міської централізованої бібліотечної системи.

/Files/images/foto/20150224_103003_вул. Коржівська.jpg





В нашому суспільстві існує стереотипна думка про те якою є бібліотека. Тож зміна традиційного сприйняття книгозбірні і донесення до населення ключогвого повідомлення про те, що бібліотеки модернізуються та надають користувачам нові види послуг на основі сучасних технологій, можливі тільки через ефективні звязки із медіа. Як будувати ефективні відносини з журналістами? Навіщо це робити, а головне - як? В чому секрет успішного повідомлення для преси? Механізм ефективного релізу та анонсу, основні помилки – «як не потрібно робити» .

/Files/images/foto/20150224_102942_вул. Коржівська.jpg

Ці питання викликали живий інтерес у бібліотекарів. А практичне завдання з написання прес-анонсів та прес-релізів навчило їх визначати цільові аудиторії бібліотеки та готувати для них дієві меседжі.






Як зауважила провідний методист Олена Дудка : « Мета семінару - навчити бібліотечних працівників правильно подавати інформацію про свої ресурси і послуги та грамотно організовувати роботу з представниками засобів масової інформації для забезпечення якомога ширшого її розповсюдження».






Підвищення компетентності та професійної майстерності бібліотекарів

Імідж кожної бібліотеки створюється її кадрами, головними якостями яких повинні бути не тільки професіоналізм та інтелект, але й креативність, працездатність, винахідливість, невпинний пошук нових ідей. Від їх життєвої та професійної позиції напряму залежить успіх та престиж бібліотеки.

10-12 квітня працівники центральної міської бібліотеки для дорослих взяли участь у тренінгу «Фандрейзинг для публічних бібліотек» на базі Сумської обласної наукової бібліотеки. Як писати проект, щоб отримати грант? Як правильно обрати цільову групу? Формула успішної команди, мистецтво індивідуальних переговорів. Як лаконічно та ємко писати прес-анонси та прес-релізи про сучасні послуги бібліотек та розсилати в електронні засоби масової інформації. Усім цим навичкам вчили бібліотекарів на тренінгу.

/Files/images/foto/er.jpg Учасники Сумського PR-офісу, куди входить і центральна міська бібліотека для дорослих, були запрошені на підсумковий семінар для обміну досвідом за проектом регіональних PR-офісівсучасних бібліотек, який відбувся 4-5 червня 2014 року у м. Київ.

Аналізували роботу регіональних піар-офісів, які працювали з лютого по квітень 2014 року, обсяг висвітлень в медіа, обмінялися досвідом. За участь у проекті всі учасники були нагороджені сертифікатами, футболками справжніх піарників та книгами з медіа грамотності.

Директор міської централізованої системи взяла участь в обласному майстер-класі «Публічна бібліотека: модернізація діяльності в контексті часу», а заступник директора по роботі з дітьми в обласному проблемно-цільовому навчанні «Інноваційний пошук – основа розвитку бібліотек».

У своїй роботі ми намагаємося використовувати різноманітні засоби для формування і розширення професійного світогляду бібліотечних працівників. Бібліотекарі підвищують свою кваліфікацію, беручи участь у семінарах, оглядах спеціальної літератури; вивчають досвід інших бібліотек.

Однією з найбільш розповсюджених традиційних форм підвищення компетентності, що дозволяє різнобічно і планомірно висвітлювати питання теорії і практики бібліотечної діяльності є семінари.

18 лютого 2014 року в центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича зібралися працівники міської централізованої бібліотечної системи на семінар – практикум «Сучасна бібліотека: репертуар традиційних та інноваційних послуг для громади» .

/Files/images/foto/20140218_105719.jpg



На ньому розглядались нові нетрадиційні підходи до організації діяльності бібліотек, обговорювалось велике коло питань з теорії і практики інноваційної діяльності.









/Files/images/foto/20140218_102133.jpg У межах семінару проведений тренінг-клас „Використання соціальних мереж та веб-сайту для реклами послуг бібліотеки» де теоретичні консультації супроводжувалися трансляцією цікавих практичних доробок. Розглядалися питання розвитку міських бібліотек у контексті сучасних проблем і перспектив, можливості бібліотек щодо задоволення інформаційних та дозвіллєвих інтересів читачів, інноваційні форми і методи роботи серед користувачів. Під час дискусії «Спілкуємося. Вчимося. Працюємо по-новому» виникла цікава жвава розмова, обмін думками, досвідом з питань функціонування сьогоднішньої публічної бібліотеки .

/Files/images/foto/20140218_090635.jpg Підводячи підсумок семінару директор міської централізованої бібліотечної системи Рослова Ніна Миколаївна сказала: «Завдяки професійному навчанню працівники книгозбірень набувають якостей сучасного фахівця, а це перш за все компетентність, здатність до організації роботи та її якісного планування, спрямованість на співпрацю, вміння своєчасно вносити корективи у свою діяльність. Бібліотечні фахівці поступово оволодівають комп’ютерною технікою, інноваційною культурою. Проявляють спроможність сприймати нові ідеї, творчо опановувати та використовувати у своїй роботі цікавий досвід колег».

/Files/images/foto/df.jpg /Files/images/foto/DSCN5369.JPG Майстер-клас «Складові успіху: професіоналізм та креативність» спрямований на підвищення професійного рівня працівників міської централізованої бібліотечної системи проведений 20 серпня 2014 року в центральній міській бібліотеці для дітей.

Спробувати зробити собі ім’я, відмінне від інших, вирізнятися, запам’ятатися, привернути увагу – ось основні напрямки, за якими йдуть до успіху сучасні бібліотеки. Якісно нові і різноманітні послуги, що пропонують бібліотеки своїм користувачам вимагають підвищення рівня знань та навичок роботи у сучасному інформаційному просторі.

Що сьогодні визначає успішну бібліотеку, в якій високий рівень бібліотечного обслуговування? Як використовуючи інформаційний потенціал та різноманітність послуг по новому відкрити бібліотеку громаді, довести свою значимість, необхідність – основні питання які обговорювали бібліотекарі на майстер-класі.

«Мати позитивний імідж означає – бути першим, бути найкращим, бути не таким, як інші. Розуміючи важливість створення сучасного образу бібліотеки, працівники по новому організовують свою роботу. З використанням інформаційних технологій зазнали суттєвої модернізації заходи бібліотек, при проведенні яких використовуються скап-конференції, мультимедійні презентації, відео подорожі, віртуальні екскурсії, тощо, - зазначила в своєму виступі заступник директора по роботі з дітьми Ольга Божко.

24 листопада в центральній міській бібліотеці для дорослих проведено семінар працівників міської централізованої бібліотечної системи «Планування роботи бібліотек на 2015 рік та звітності за 2014 рік». Нові реалії України, пов’язані зі зміною державного устрою, економіки, як відомо, спричинили серйозні зміни в суспільстві, що вносить певні корективи в бібліотечну роботу. Розглядалися основні складники діяльності : визначалися цілі, основні функції та напрямки роботи, окреслювалися послуги, найбільш необхідні населенню. Мета заходу – навчити бібліотекарів мислити та діяти професійно, шукати нетрадиційні підходи у вирішенні питань, розвивати творчу ініціативу. Адже річний план публічної бібліотеки – це своєрідна «візитка» установи, яка відображає її місію – бути центром місцевої громади, активним учасником усіх значних загальноміських заходів, осередком суспільної та культурної інформації, джерелом безперервної освіти та навчання.

На уроці фахівця «Мультимедійна презентація в бібліотеці» працівники бібліотек отримали практичні поради по створенню презентацій, ознайомилися з презентаціями підготовленими центральною міською бібліотекою для дітей та центральною міською бібліотекою для дорослих.

Провідним методистом МЦБС підготовлені методичні поради «Як оформити портфоліо бібліотеки?», що допомогло бібліотекарям при створенні портфоліо своїх бібліотек. Всі вони взяли участь у конкурсі «Цей дивосвіт – бібліотека» на краще портфоліо чи мультимедійну презентацію бібліотеки. Ознайомитися з результатом їхньої роботи можна на сайтах бібліотек.

Систематично проводяться "Методичні дні", під час яких бібліотечні працівники міста знайомилися з методичними рекомендаціями, цікавими публікаціями з професійної преси, матеріалами Інтернет - ресурсів з питань бібліотечної роботи.

Здійснено 10 виїздів з метою перевірки стану роботи бібліотек та надання їм практичної допомоги, підготовки питань на розгляд Ради при директорові.

На розгляд Ради при директорові були винесені такі питання :

  • -«Результати діяльності за 2013 рік та визначення ключових позицій розвитку МЦБС на 2014 рік»
  • -Бібліотека як центр сімейного читання та дозвілля
  • -Про результати конкурсу на «Краще портфоліо чи мультимедійну презентацію бібліотеки»
  • -Про підготовку бібліотек до осінньо-зимового періоду 2014-2015 років.

Надано 15 індивідуальних консультацій з різноманітних питань бібліотечної практики : інформаційні зони в бібліотеці, профорієнтаційна робота з підлітками, пошук нових форм і методів впливу на сімейне читання, бібліоновації в бібліотеці.

Користувачі юнацького віку Роменської МЦБС було взяли участь у Всеукраїнському опитуванні присвяченому 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка (всього 25 респондентів), яке проводилося соціологічною службою Державної бібліотеки України для юнацтва, Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Яку книгу шукає в Інтернеті молодий користувач? Як дізнатися про це бібліотекарю?» (всього 10 респондентів), в опитуванні «Нові інформаційні технології у публічних бібліотеках регіону» .

Працівниками юнацького відділу ЦМБ для дорослих серед юнацтва проведено анкетування «Книга і бібліотека в житті молодої людини» (всього 25 респондентів) .

Центральна міська бібліотека для дорослих провела анкетування «Бібліотека очима користувачів» , центральна міська бібліотека для дітей анкетування «Вітрила книг дарують нам знання».


Система підвищення фахового рівня працівників

Кардинальні зміни, що відбулися в усіх сферах життя суспільства, зокрема, нові орієнтації у змісті освіти та вихованні підростаючого покоління вимагають перегляду й оновлення багатьох аспектів діяльності бібліотек. Бібліотекарі повинні встигати пристосовуватись до нових вимог, що вимагає від них постійного підвищення знань та навичок в сучасному інформаційному просторі.

У 2013 році 10 працівників МЦБС взяли участь у 3-му модулі практичного навчання «Нові інформаційні технології в бібліотеках» на базі тренінг-центру Сумської ОУНБ ; 7 бібліотечних працівників міста пройшли навчання - тренінг «Електронне урядування» ; провідний методист центральної міської бібліотеки для дорослих взяв участь в тренінгу «Зв’язки з мас-медіа та основи піару для публічних бібліотек» організованих програмою «Бібліоміст» в Сумській ОУНБ ім. Крупської та поглибленому тренінгу «Регіональні піар-офіси сучасних бібліотек» у місті Києві. Провідний бібліограф МЦБС пройшов навчання на дводенному тренінгу «Адвокація в бібліотеках» на базі тренінг-центру Сумської ОУНБ.

Заступник директора по роботі з дітьми взяла участь в обласній бібліотечно-консультативній школі «Організація обслуговування користувачів-дітей з використанням новітніх інформаційних технологій» на базі Тростянецької ЦДБ та проблемно-цільовому навчанні «Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування» на базі ОДБ ім.Островського.

Директор МЦБС Рослова Ніна Миколаївна взяла участь в творчій лабораторії директорів ЦБС та районів «Шукаємо формулу успіху» в місті Шостка.

Професійні вимоги до бібліотечних працівників завжди були і є досить високими , так як для вирішення питань бібліотечної роботи потрібні відповідні професійні знання. Бібліотекарі-практики підвищують свою кваліфікацію, беручи участь у семінарах, оглядах спеціальної літератури; вивчають досвід інших бібліотек.

26 березня 2013 року в центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича відбувся семінар для бібліотечних працівників міської централізованої бібліотечної системи на тему «Шляхи та методи удосконалення бібліотечного обслуговування соціально незахищених категорій населення».

Учасники семінару мали можливість познайомитися з діяльністю Роменського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді з розповіді соціального представника центру Бондаренко Ольги.

Провідним методистом МЦБС Дудкою Оленою надані методичні поради по обслуговуванню в бібліотеках соціально незахищених категорій населення, визначені напрями за якими може будуватися ця робота.

Консультація провідного бібліографа Салогуб Валентини ознайомила з інформаційними матеріалами з даного питання. Учасники семінару взяли активну участь в засіданні круглого столу «З досвіду бібліотечного обслуговування соціально незахищених категорій населення», прослухали бібліографічний огляд літератури «В поєдинку з долею».

/Files/images/fgh.jpg/Files/images/dfh.jpgДиректор МЦБС Рослова Ніна зауважила, що соціальна робота бібліотек набуває особливого значення і кожна бібліотека повинна стати для людей різного віку і фізичних можливостей гостинним книжковим домом.

Головна тема заняття школи шкільного бібліотекаря «Бібліотека – центр інформаційної підтримки освітнього процесу та змістовного дозвілля» яке відбулося в центральній міській бібліотеці для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича – орієнтація на співробітництво між школами і бібліотеками. Учасники заняття охоче ділились досвідом співпраці публічних та шкільних бібліотек, методикою організації заходів, спрямованих на формування інтересу до читання дітей та підлітків.

/Files/images/qwe.jpg/Files/images/jlk.jpgПрацівниками центральної міської бібліотеки для дорослих надані консультації:

- «Сучасний бібліотечний потенціал і його можливості щодо задоволення освітніх потреб юнацтва»

- «Мультимедійна презентація – один із зручних і ефективних способів представлення інформації за допомогою комп’ютерних програм».

- «Бібліотеки та освітні заклади: партнерство в учбовому процесі».

/Files/images/nmv.jpg
Провідним бібліографом ЦМБ для дорослих зроблено бібліографічний огляд літератури «Нові надходження до бібліотеки».


Всі учасники заходу висловили одностайну думку, що тільки копітка повсякденна робота бібліотекаря допомагає виконати місію бібліотеки - посередника між молодим користувачем і освітнім процесом за допомогою як традиційних так і сучасних інформаційних ресурсів.

Визначення пріоритетних напрямків розвитку бібліотек на 2014 рік – тематика семінару працівників бібліотек «Особливості планування роботи МЦБС на 2014 рік та звітності за 2013 рік».

Інтер’єр бібліотеки, її візуальний ряд, організація зони відпочинку, тематика та жанрова різновидність книжкових виставок – всі ці питання обговорювались на методичному майданчику «Дитина в бібліотеці: формуємо естетичне середовище».

На майстер-класі «Видавай грамотно, редагуй фахово» бібліотекарі ознайомилися з вимогами до друкованої продукції, характеристикою жанрів бібліографічних посібників, вчилися визначати їх цільове і читацьке призначення, приділили увагу зовнішньому оформленню продукції.

Взявши участь у творчій лабораторії «Робота бібліотекаря: досвід, пошук, проблеми» працівники книгозбірень ознайомилися з ігровими формами роботи в бібліотеці: флеш-моб, квест, ліб-моб та інші.

Систематично проводяться "Методичні дні", під час яких бібліотечні працівники міста знайомилися з методичними рекомендаціями, цікавими публікаціями з професійної преси, матеріалами Інтернет - ресурсів з питань бібліотечної роботи.

Здійснено 10 виїздів з метою перевірки стану роботи бібліотек та надання їм практичної допомоги, підготовки питань на розгляд Ради при директорові.

На розгляд Ради при директорові були винесені такі питання :

- «Результати діяльності за 2012 рік та визначення ключових позицій розвитку МЦБС на 2013 рік»

- Підсумки міського туру Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач України – 2013»

- Роль бібліотеки у розвитку читання юнацтва

- Використання сучасних технологій в обслуговуванні користувачів;

- Про підготовку бібліотек до осінньо-зимового періоду 2013-2014 років та аналіз проведених робіт в осінньо-зимовий період 2012-2013р.р.

Надано 15 індивідуальних консультацій з різноманітних питань бібліотечної практики : краєзнавчої роботи, підготовки посібників «малих форм», тематичні теки в бібліотеці, форми і методи інформаційного обслуговування та інші.

Проведення досліджень, вивчень, анкетувань

У березні та квітні 2013 року користувачам Роменської МЦБС було запропоновано взяти участь у соціологічному дослідженні «Вивчення інформаційних потреб користувачів та рівня їх задоволення», яке проводилося Сумською ОУНБ. У дослідженні взяли участь 50 респондентів таких груп: студенти – 20 чол.; фахівці – 30 чол. (в тому числі освітяни – 10 чол.). Узагальнені дані анкетування надіслані до Сумської ОУНБ.

З метою вивчення охоплення населення бібліотечним обслуговуванням взяли участь у дослідженні «Стан забезпечення міського населення публічними бібліотеками в Україні» організованого Національною парламентською бібліотекою України.

Центральна міська бібліотека для дорослих провела анкетування «Бібліотека очима користувачів», центральна міська бібліотека для дітей анкетування «Вітрила книг дарують нам знання».

Кiлькiсть переглядiв: 25203

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.