Профі-тур Закарпаттям

/Files/images/zakarpattya/IMG_9841.jpg

В Україні є воістину неповторні по своїй красі і унікальності місця, одним з яких є Закарпаття.

В саме цей, дивовижний край, багатий чистим і прозорим повітрям, горами, лісами, луками, річками, озерами, водоспадами, пощастило здійснити свій візит 22-26 червня Кубатко Людмилі працівнику відділу обслуговування Роменської ЦМБ для дорослих ім. Бориса Антоненка-Давидовича у складі делегації бібліотечних фахівців з центральних та східних областей України переможців конкурсу програми «Бібліоміст» для публічних бібліотек «Програма навчальних поїздок: вивчення досвіду провідних бібліотек України» з метою ознайомлення з досвідом реалізації проектів в бібліотеках Закарпаття.

/Files/images/zakarpattya/DSC_0031.jpg



У
затишній долині, оточеній горами і плоскогір'ями Карпат, розкинувшись на обох берегах річки Уж, розташоване старовинне місто Ужгород.

/Files/images/zakarpattya/DSC04925.JPG Розпочалося наше знайомство з пішої екскурсійної прогулянки історичною частиною міста, відвідавши краєзнавчий музей «Старе село» просто неба, де зібрані експонати найтиповіших українських сільських будинків з усього Закарпаття, ознайомившись з експонатами скансену, побувавши в хатинах, де жили мудрі, працьовиті предки, відчуваєш особливе умиротворення і передчуття нових відкриттів.

В історичній частині міста знаходяться по-справжньому сучасні книгозбірні Обласна бібліотека для дітей та юнацтва і Ужгородська міська бібліотека для дорослих, яка вразила стріт-артом на стінах закладу.

/Files/images/zakarpattya/DSC04801.JPG



Громадські організації "Українська студентська спілка" та "Європейський Ужгород" надали стіні привабливого європейського вигляду. Графічне оформлення вийшло настільки захоплююче, що пройти повз і не оцінити цієї краси неможливо. Гостинні бібліотекарі поділились досвідом співпраці з неформальними молодіжними об'єднаннями та новими інноваційними послугами, познайомили з роботою фотоклубу «Ракурс», клубу «Гармонія», «Арт-панорами», що обєднує небайдужих до мистецтва містян.

/Files/images/zakarpattya/11536041_850915561662264_1445408524222842016_n.jpg


Наступного
дня гостинно відкрила свої двері стильна і модерна Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка, провівши екскурсію, колеги познайомили нас з презентацією «Сучасна бібліотека: змінюємо формат, створюємо новий образ».

/Files/images/zakarpattya/DSC_0313.jpg З впровадженням сучасних технологій для бібліотеки відкрилися нові можливості, серед яких найголовнішими є розвиток партнерських стосунків із громадами, що допомагає розширити сучасний бібліотечний сервіс. Бібліотека вразила різноманітністю заходів в рамках проекту «Майбутнє варто планувати» над яким працює в партнерстві з Благодійним фондом «Центр громадських ініціатив».

Молодіжна акція «Закарпатські позералки», приурочена до Дня усіх закоханих. Попередньо зареєструвавшись, молодь могла в один вечір пройти серію швидкісних побачень з усіма учасниками, та за допомогою спеціальних бланків визначити вид можливих стосунків з партнерами. Акція була спрямована на збереження репродуктивного здоровя молоді, інформування про сучасні методи планування сімї. Молодь знайомилась, спілкувалась, слухала поради психолога, сексопатолога та насолоджувалась музикою модного ужгородського гурту. Рок-вечорниці «Майбутнє варто планувати» були організовані спільно з Благодійним фондом «Центр громадських ініціатив» та лікарями обласного центру планування сім'ї. Бібліотечні рок-вечорниці проходили неформатно у стилі кафе. Після завершення розмови з медиками, вечорниці перейшли в музичний блок. Дану акцію підтримали талановиті ужгородські рок-гурти , які своїми виступами подарували незабутні емоції та шалену енергетику.
Руйнувати
стереотипи про бібліотеку до снаги сучасному, креативному колективу і це довела вінілова вечірка «Круглий звук не тиша в бібліотеці», яка зібрала ді-джеїв міста та шанувальників вінілових платівок в читальному залі. Неймовірна атмосфера вінілової музики перетворила залу в танцювальний майданчик. Музика звучала з платівок з фонду бібліотеки та власних принесених, гостями вечірки. Бібліотека предстала в новому ракурсі і кожного разу демонструє громаді свою значущість та цікавість.
Цікавим
та насиченим став проект «Бібліотечний інтернат для ромського населення» разом з волонтерами корпусу миру бібліотекарі навчали підлітків компютерній грамотності, вивозили за місто провести цікаво дозвілля, робили стильні зачіски в перукарні.
Обласна
бібліотека долучилася до шведсько-українського проекту і працює над створенням першої української DAISY-бібліотеки. Проект триватиме до грудня 2015 року. Головні його пріоритети виготовлення літератури для студентів та учнів з глибокими вадами зору, що дозволить хоча б частково заповнити порожню нішу адаптованих для незрячих користувачів навчальних посібників та підручників.Книгозбірня перетворилася на сучасний, вільний громадський простір, на третє місце - між домом і роботою, - де люди можуть реалізувати свої задуми й амбіції, тож нічні акції, йога та су-джок терапія в бібліотеці, батли між молодими поетами, фаєр-шоу вже нікого не дивують.

/Files/images/zakarpattya/DSC_0332.jpg З дивовижного Ужгорода вирушаємо до Перечинського району, де в оновленій Перечинській районній бібліотеці нас гостинно зустрічає колектив бібліотеки і людина неспокійної вдачі голова правління благодійного фонду «Центр громадських ініціатив» Андрій Вишняк, саме в партнерстві з фондом здійснюється багато проектів в закарпатських книгозбірнях. Його слова про те, що не може позавчорашній бібліотекар у вчорашній бібліотеці надати сучасні послуги яскраво демонструють його прагнення оновити і зробити сучасними книгозбірні. В бібліотеці, з метою сприяння реалізації права громадян на доступ до публічної інформації через застосування та використання інформаційно-комунікаційних технологій створено «Центр доступу населення до публічної інформації» завдяки реалізації спільного проекту з Благодійним фондом «Центр громадських ініціатив» під назвою «Сприяння реалізації прав сільського населення на доступ до публічної інформації».

/Files/images/zakarpattya/DSC_0360.jpg Душевно, щирими словацькими піснями зустріли нас в бібліотеці-філії гірського селі Туря-Ремета, яке має славну історію, і відоме, мабуть, єдиним у світі чавунним барельєфом листоноші, встановленому ще півтора століття тому. Ще один цікавий факт з історії села: жителів Тур`ї-Ремети сусіди називають з давен «жабники», або ж «жаблярі». Гостей та туристів тут пригощають вишуканими стравами, чимало бажаючих посмакувати «жабячими лапками». Традицію споживання жаб у закарпатське село завезли французи на початку 19-го століття. Після битви під Ватерлоо у 1816 році тут поселилися полонені французи, з тих пір тут і пригощають делікатесом. Про це та про інші цікавинки з історії рідного села нам розповів закоханий у рідний край голова села Михайло Біган. В селі проживає словацька меншина, яку обєднує культурно-освітнє товариство «Матіца словенська». Тож бібліотека має цікавий досвід з проведення заходів, які допомагають краще пізнати культуру словацького народу.

Закарпаття єдина в Україні область, яка за міжнародною шкалою оцінки сприятливих можливостей для розвитку туризму, визнана ,,найкращою. У Закарпатті дивним чином зєднане минуле і сьогодення. Чудові памятники, самобутня архітектура, прекрасна і багата природа, мінеральні джерела, традиційний уклад народного життя прекрасно поєднуються з прикметами сучасної культури і побуту, обєктами сучасної туристичної інфраструктури.

/Files/images/zakarpattya/DSC05129.JPG




Бібліотека
-філія села Ракове
активно співпрацює з туристично-відпочинковим комплексом «Воєводино».

/Files/images/zakarpattya/DSC05153.JPG





Бібліотекар
провела цікаву екскурсію територією дивовижного курорту, де серед дерев, галявин та гірських струмків затишно розташовані готелі ,невеличкі котеджі, ресторани, басейн та фітнес-зал, лазні, дитячий клуб, Кінний Клуб, ігрові майданчики, тенісний корт, спортивні майданчики, парк Шенборн та багато іншого. Парк Шенборна це ретельно відтворена копія відомого парку замка Шенборн.

/Files/images/zakarpattya/DSC05137.JPG

Парк Шенборна був перлиною європейського паркового мистецтва і був створений біля палацу стародавнього впливового австрійського роду Шенборнів. У центрі парку знаходилось штучно створене озеро.

/Files/images/zakarpattya/DSC05141.JPG У сучасному парку Шенборн ми прогулялися широкими алеями, помилувалися водною гладдю озера, пройшлися усіма 12 містками, які символізують 12 знаків Зодіаку, подивилися у Кельтському саду календар друїдів. Кожний хто побував серед такої краси обовязково захоче повернутися в цю казку в майбутньому.

Третього дня нашого турне бібліотеками Закарпаття ми познайомилися з роботою бібліотеки м. Бене Берегівського району, та бібліотекою-філією с. Оросієво. Ці бібліотеки є справжнім прикладом альтернативних бібліотек, які активно співпрацюють з владою, громадою та меценатами з Угорщини, адже тут проживають великі угорські меншини. Бібліотека м. Бене знаходиться в гарному сучасному Будинку села і має значний фонд книг угорською мовою, виграє гранти угорських фондів.

/Files/images/zakarpattya/DSC_0546.jpg


При
бібліотеці с. Оросієво діє вокальна студія, діти виступають на різних конкурсах, фестивалях, як дома так і в Угорщині. Виступ дитячого тріо під керівництвом бібліотекаря не аби як потішив нас, пісні угорською, словацькою та українською мовою звучали особливо зворушливо.

/Files/images/zakarpattya/DSC_0575.jpg





Далі
ми прямуємо до Виноградівського району в с. Нове Село, де проживає 67% угорськомовного населення і де працює в бібліотеці невтомна, креативна Мелінда Молнар.

/Files/images/zakarpattya/DSC05288.JPG



Бібліотека
по праву є центром громадського і культурного життя, це той простір де постійно вирують ідеї, енергія, що обєднують громаду.

/Files/images/zakarpattya/IMG_9752.jpg





При
бібліотеці діє ляльковий театр «Ластівка», гурток хенд-мейд «Люби і роби добро», клуб молодих мам «Вава мама». Бібліотека тісно співпрацює з дитячою школою мистецтв та фондом з Угорщини «Мистецтво за націю», діти виступають на різних фестивалях в Угорщині, відпочивають там в літніх таборах, разом з з фондом була організована виставка графіки в Мукачівському замку. Проводяться цікаві спортивні, сімейні фестивалі, майстер-класи, боді-арт, що так полюбляють найменші користувачі.

/Files/images/zakarpattya/DSC05287.JPG Співпраця з Благодійним фондом «Центр громадських ініціатив» (м.Перечин) почалась з участі у проекті «Громадська взаємодія». Метою даного проекту було консультування з питань виборчого права та виборчого законодавства літніх осіб та людей з особливими потребами. В рамках проекту відбувалися «Виборчі вечорниці», мета яких була донести до користувача інформацію про виборчий процес та права виборців. Громадський інформаційний центр у бібліотеці допомагає користувачам скористатися адміністративними послугами, отримати консультацію та здійснити пошук необхідної правової інформації. Реалізація якого стала можлива завдяки перемозі у конкурсі проектів «Громадські інформаційні центри у Вінницькій, Закарпатській, Львівській та Рівненській областях - ІІ етап» Проект дав змогу бібліотекарю відвідати Польщу і отримати корисний досвід з надання е-послуг.

/Files/images/zakarpattya/1435262684_biblio2.jpg



Наступного
дня ми потрапили в справжню перлину бібліотечного намиста Закарпаття Виноградівську ЦРБ.

/Files/images/zakarpattya/DSC_0597.jpg









Бібліотека
вразила неймовірними інсталяціями, креативними виставками, сучасним фондом, своїми проектами і справжнім професіоналом директором Вашкебою К. Г.

/Files/images/zakarpattya/DSC_0621.jpg

/Files/images/zakarpattya/DSC_0618.jpg

/Files/images/zakarpattya/DSC05398.JPG

/Files/images/zakarpattya/DSC_0610.jpg



Грантова
діяльність стала основним джерелом покращення стану бібліотеки. Активна співпраця з угорськими благодійними фондами значно поповнила ресурсну базу як книгами так і компютерною технікою. В бібліотеці реалізовано безліч проектів, серед яких «Майбутнє варто планувати», «Туристична Виноградівщина», «Громадська взаємодія», «Громадські інформаційні центри у Вінницькій, Закарпатській, Львівській та Рівненській областях - ІІ етап», «Знайди роботу в бібліотеці». Поділилася історією свого успіху Наталя Габі, яка після проходження семінарів-тренінгів по працевлаштуванню при центральній районній бібліотеці змогла відкрити власний інтернет-магазин на https://www.etsy.com де продає власноруч виготовлену продукцію.

/Files/images/zakarpattya/IMG_9810.jpg

Вирушаємо
далі і зупиняємося в мальовничому м. Тячів. Тячівська ЦБС має успішні приклади співпраці з Міжнародною грантовою програмою «Марої», за підтримки Словацької Агенції з міжнародного розвитку, Карпатського фонду Словаччина, та інших партнерів реалізовано проект «Оцифрування фільмів історичної спадщини села Терново». З проектом «Бібліотека громада: відкритий простір для діалогу» познайомила директор ЦБС Ключкей І.С., а більше детально про проектну діяльність громади району розповів представник Агенції регіонального розвитку району Рибар Л.

/Files/images/zakarpattya/DSC05561.JPG



Не
могли ми оминути районну бібліотеку для дітей, де відчуваєш справжній затишок і тепло, яскраві виставки, інсталяції в цьому книгограді, як називають свою бібліотеку колеги, не можуть залишити байдужими ні дітей, ні їх батьків.

/Files/images/zakarpattya/DSC05578.JPG

/Files/images/zakarpattya/Мукачів дит біб.jpg



В
останній день візиту на Закарпаття ми відвідали славне місто Мукачів, де познайомилися з центральною районною бібліотекою та центральною міською бібліотекою, в приміщенні якої знаходиться чудова дитяча бібліотека.

/Files/images/zakarpattya/DSC_0790.jpg


З
роботою міської бібліотеки нас познайомила харизматична і привітна директор МЦБС, кавалер ордену княгині Ольги ІІІ ступеняСтадник О. А., яка провела цікаву екскурсію і розповіла про інтернет-центр для користувачів з обмеженими можливостями.

/Files/images/zakarpattya/DSC_0781.jpg

/Files/images/zakarpattya/DSC_0771.jpg

/Files/images/zakarpattya/DSC_0806.jpg


Завершилася
дивовижна подорож відвідуванням історичної частини міста та оглядовою екскурсією Мукачівського замку головною визначною памяткою Мукачева є замок-паланок на околиці міста.

/Files/images/zakarpattya/1.jpg

/Files/images/zakarpattya/DSC05699.JPG





Європейська
атмосфера, європейська архітектура з німецьким і угорським присмаком, європейська чистота на вулицях все це дозволяє говорити про Мукачево, як про маленьку Європу на околиці батьківщини. /Files/images/zakarpattya/DSC05700.JPG Сумно було залишати цей дивовижний край, назавжди залишаться спогади про його красу, вишукану закарпатську кухню та тепло і гостинність закарпатських колег. Особлива подяка програмі «Бібліоміст» за чудову можливість відвідати унікальний за своєю красою край, познайомитися з колегами з усієї України, відчути пульсуючий ритм кращих бібліотек Закарпаття.









Професійне спілкування, неймовірна кількість позитивних емоцій, знайомство з книгозбірнями, які успішно реалізують культурно-освітні, дозвіллєві проекти і перетворюють свої заклади на громадський простір для втілення креативних задумів, ідей надихають на впровадження кращих інновацій та дарують енергію для їх втілення.

Кiлькiсть переглядiв: 2299

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.